Hírek : Hatalmat a szakszervezetnek! |
Hatalmat a szakszervezetnek!
Dara 2007.02.18. 09:53
Talán a mostani az utolsó viszonylag nyugalmas hétvége a nagy angol klubokra váró sokfrontos tavaszi hadjáratok előtt, de ez sem unalmas – a vitaindító Gary Neville-nek hála.
Látszik, hogy a Manchester United elmúlt hétköznapjai meccs nélkül teltek, Gary Neville ráért pályán kívüli dolgokkal foglalkozni. Az MU csapatkapitánya minden egyes ügynököt eltüntetne a játékból, egyszersmind régi vágású munkavállalóként a szakszervezetben bízik rendületlenül.
„Jó lenne látni, hogy az ügynököket eltávolítják, és elérik, hogy a játékosok kevésbé függjenek tőlük. Itt van nekünk a játékos-szakszervezet, amely adni akar, nem elvenni – kezdte Neville, majd az alábbiakkal reagált arra a kérdésre, ismer-e jó ügynököket is. – Nem nagyon. De semmi sem fog változni, amíg a játékosok nem vállalnak nagyobb felelősséget tetteikért. Azt hiszik, szükségük van az ügynökökre, de ez nem így van. Jó tanácsokra és jó könyvelőre van szükségük, nem olyan emberekre, akik százezer fontokat beszélnek ki belőlük. Ez a pénz kikerül a játékból, pedig a kluboknál kéne maradniuk, vagy ha már megkeresték, a játékosoknál” – folytatta a bekk, akinek egyébként édesapja intézi minden ilyen ügyét.
Az említett szakszervezet, a PFA elnöke, Gordon Taylor is egyetértett: „A PFA mindig is próbálta egyértelművé tenni tagjai számára, hogy mi vagyunk a legtapasztaltabbak a világon, és szívesen segítünk a szerződések tárgyalásakor és megkötésekor. Éppen ezért van néhány játékosunk, akiknek olyan ügynökeik vannak, akikkel mi számos ügyön együtt dolgozunk. Ám így is vannak ügynökök, akik túl szélesre nyitják hálóikat, olykor ifiket kiválasztva, akikkel aztán nem törődnek eleget. Hatszáz játékos kerül be a rendszerbe tizenhat éves korában, de csak minden hatodik van itt huszonegy évesen is, úgyhogy kíváncsi vagyok, hány ügynök segít a többieknek elvégezni az egyetemet, új szakmát tanulni, vagy egyáltalán rájuk néz-e néhány év múlva. Persze vannak játékosok, akik huszonnégy órás szolgálatot igényelnek, de erre nem mindig vagyunk képesek, hiszen négyezer tagunk van. Ám ezért építkezünk és fejlesztünk a szakszervezeten belül.”
Minderre aztán Neville főnöke, Sir Alex Ferguson rátett még egy lapáttal, megosztva a közzel egy elképesztő sztorit is. „Nemrég egy ügynök folyton az edzőközpontunkban volt, és tizenegy-tizenkét éves gyerekeket keresett meg. Kitiltottuk, erre a kerítésen kívül a szülők autóit kezdte el megállítgatni – mesélte az MU menedzsere. – Ha az ügynök profi és felelős, nincs azzal semmi gond, ha a játékos tanácsot kér tőle. Amit vizsgálni kéne, azok a fizetések, amelyeket eltesznek. Nyilvánvaló, hogy sok pénzt kivesznek a labdarúgásból, annyira sokat, hogy ma már képesek lennének játékosokat is venni. Ez pedig már nagyon veszélyes terület, mert így az ügynökök kontrollálják a játékosokat és a piacot is.”
Idetartozik például Javier Mascherano és Carlos Tévez is, akiket valójában nem a West Ham birtokol, hanem egy MSI nevű befektetési cég. Éppen ezért ül a Premier League még mindig Mascherano átigazolása felett, mert a FIFA hiába adta áldását arra, hogy a Liverpool legyen tizenkét hónapon belül a harmadik csapata, az angolok tisztán akarnak látni, s nem tetszik nekik, hogy a kölcsönügyletben a klubokon és a játékoson kívül másnak is szerepe van.
Ferguson mindenesetre az angol akadémiai rendszerről is elmondta a magáét, aminek egyik sarokpontja, hogy csak olyan tizenhárom évnél fiatalabbakat igazolhatnak, akik egy órán belül laknak, a kicsit idősebbek esetében ez a korlátozás másfél óra. „A terv az volt, hogy Anglia tíz éven belül világbajnok lesz. Az akadémiai rendszer nyolc éve működik már, szóval nem hiszem, hogy így lesz. Mi több, a rendszer közel van ahhoz, hogy darabokra essen szét. Hiába szeretnénk négy-öt brit játékost a csapatokban, ha én angol játékost akarok venni, horribilis összeget kérnek érte, ezért vásárolunk külföldről. Arséne Wenger például nagyon jól ismeri a francia és az afrikai focit, miért ne használná ezt ki? Nem vele van a probléma, hanem a rendszerrel” – zárta a skót.
|